28 Kasım 2014 Cuma

Sefertası'ndaki Lezzet


Sefertası, 2014 yapımı bir film. 1 saat 40 dakika sürüyor. Baştan söyleyeyim, şarkılı-danslı, hızlı Hint filmlerine alışık bünye başta biraz garipsiyor ama ilk 15 dakika sonunda hala izliyorsanız, sonuna kadar gideceksiniz demektir.

Hikaye, mucizeler kenti Mumbay’da geçiyor. Hikayenin kahramanı ise bir sefer tası yani dabba. Kahraman o, çünkü her şeyin sebebi de o.

Mutsuz ev kadını İla, üst katta oturan teyzesinin de önerileriyle denediği tarifleri, özene bezene sefer taslarına doldurur. Tek isteği, kocasının ilgisini çekebilmektir. Sefertasını çantasına koyar ve dabba dağıtıcısına teslim eder. Şehirdeki 160.000 sefertası ile birlikte, İla’nınki de evden kocasının işyerine doğru yolculuğa çıkar. Gel gör ki, kocasına değil, yanlışlıkla, emekliliğine bir ay kalmış muhasebe memuru Saajan’a ulaşır.

İla, akşam kocası geldiğinde, sefertasının ona ulaşmadığını anlar ama bunu belli etmez. Ertesi gün, tüm taslardaki yemekleri silip süpürdüğü için tanımadığı adama bir teşekkür notu gönderir. Böylece İla ile Saajan arasında, yemeklerle birlikte ufak notlar da gelip gitmeye başlar. Birbirlerini görmüyorlardır ama notlarıyla, birbirlerine hayatlarında eksik olduğunu yıllarca farketmedikleri şeyleri hissettirdikçe, o eksiği kapatabilecek kişiler olduklarını da hissettirmeye başlarlar.

Fimin sonuyla ilgili söyleyebileceğim tek şey ise: “Bazen yanlış tren seni doğru istasyonda indirir.”

Filmin orijinal fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder